Turnaje

Turnaje

Členové našeho týmu se již zúčastnili několika národních i mezinárodních turnajů. Na zahraničních turnajích hráči Occamy Olomouc hrají za český národní výběr spolu s hráči z ostatních týmů. Mezi nejvýznamnější pravidelné turnaje patří podzimní mistrovství České republiky, na jaře Evropský pohár a v létě Světový pohár či Evropské hry. V mezidobí se pak koná celá řada dalších turnajů regionálního i nadnárodního charakteru, víkendová soustředění a další akce. V roce 2018 jsme se zúčastnili rovnou několika akcí, mezi než patřil Olomouc Quidditch Camp, European Quidditch Cup, 4. ročník Mejtského famfrpálu, světový poháru ve Florencii, turnaj Broomtislava, mistrovství ČR 2019 a víkendové soustředění v lesích Rychlebských hor.

Aktivně působíme také jako členové České asociace famfrpálu sdružující jednotlivé týmy, zajišťující rozvoj famfrpálu, pořádání sportovních akcí a propagaci tohoto úžasného sportu v Česku.


Týmové soustředění 2021, Hněvkov

Rok plný covidových omezení utekl jako voda, a další týmovou akcí mimo tréninky se tak stalo zase až letní soustředění, kde jsme prožili závěr července (29.–31.). Několik famfrpálových bloků jsme proložili i dalšími outdoorovými aktivitami na procvičení síly úchopu, která ve famfrpálu nepřijde vniveč. Šplhali jsme tak po lezecké stěně a stříleli z luku, kuše i praku.

Týmové soustředění 2020, Hněvkov

Po jarní koronavirové pauze bylo v létě čas zjistit, zda ještě umíme vzít do ruky košťata a míč. A tak jsme se 17.–19. července sjeli kousek od Zábřehu, společně potrénovali, užili si výlet do Hoštejna, grilování a nespočet deskových her.

Olomouc Quidditch Camp 2019, Polomí

Místem konání druhého celonárodního soustředění se stala vesnička Polomí kousek od Olomouce. Akce konaná 15.–17. listopadu navázala na předchozí ročník OQC, a během víkendu tak byla možnost potrénovat famfrpál i jiné netradiční sporty, zavzpomínat na uplynulé turnaje a užít si společnou zábavu v podobě deskovek a dalších společenských her. Počasí nám i přes pozdní podzim přálo. Výrazně nám pomohla také samotná obec Polomí, která připravila bezvadné zázemí pro hru i ubytování hostů. foto: Nika Alkenská, Radek Barvíř

Mistrovství České republiky 2019, České Budějovice

Již třetí české mistrovství ve famfrpálu se odehrálo v sobotu 26. října v Českých Budějovicích. Účastnilo se ho 6 týmů včetně nováčků – Žateckých zlatonek. Do jižních Čech se většina z nás sjela už v pátek večer a ubytovali se v místní skautské klubovně. Další den nás už čekala trojice napínavých zápasů dle předem vylosovaného schémata. První jsme se utkali s domácím týmem Budweis Bigfoots. Tento, pro nás nejklíčovější zápas, se dostal až do konce prvního prodloužení, kde jsme bohužel podlehli o jediný gól (150*°:160°°). Druhým soupeřem byli loňští finalisté Brno Banshees, ale i ty jsme ve hře docela potrápili (50°:150*). Při hře o páté místo jsme pak zvítezili na Phoenixes Plzeň (210°:130*) a vzájemná zápas, po kterém jsme toužili už od loňska, jsme si užili. Večer následovala ještě společná večeře se žateckými přáteli a další družení s ostatními hráči v karaoke baru. Co dodat – skvělá akce, napínavé hry a příští rok zase! foto: Tomáš Krabač

Famfrpál v lesích 2, Černá Voda

Historicky první společné celorepublikové soustředění se uskutečnilo začátkem října 2019 v Černé Vodě. Tu hráči z celé republiky vybrali jako lepší ze dvojice nabídnutých lokalit. Akce navázala na loňské týmové soustředění nazvané Famfrpál v lesích. Ač se události nakonec zúčastnilo jen 12 lidí z Prahy, Brna, Olomouce a Jeseníku, program byl velmi pestrý a kromě dvou dopoledních tréninků zbylo dost času i na objevné výlety po okolí, pizza workshop a celou řadu deskových her.

Evropské hry 2019, Bamberg, Německo

Jelikož jsme před rokem byli na mistrovství světa, letos byly v nabídce turnaj European Games (každý z těchto turnajů se koná střídavě co 2 roky). European Games 2019, největší letošní turnaj, se konal v posledním červnovém víkendu 29.–30. 6. v německém Bambergu, takže doslova kousek za českými hranicemi a z olomouckého týmu se do národní reprezentace dostali 4 hráči. Sjeli jsme se už ve čtvrtek a prošli si nedaleký Norimberk. Další den už jsme ztrávili v Bambergu tréninkem i ochutnávkou zdejšího tradičně vařeného piva. Víkendové dny pak patřily turnaji samotnému. Bojovali jsme proti vítězné Francii, Slovinsku, Nizozemsku, Norsku, Irsku a rovnou dvakrát proti týmu Finska. To jsme také porazili a ve výsledném hodnocení se umístili na 19. příčce. Cestou zpět jsme pak navštívili také historicky první trénink vznikajícího týmu Thestrals Teplice.

Livestream z obou turnajových dnů: den 1 (zápas se Slovinskem), den 2 (zápas s Finskem)

Mistrovství ČR 2018, Praha

Již tradiční mistrovství České republiky se v roce 2018 uskutečnilo v sobotu 10. listopadu v Praze. Utkali jsme se zde se zbylými čtyřmi českými týmy z domácí Prahy, Brna, Plzně i Českých Budějovic. I přes chladné počasí a náš nízký počet hráčů jsme si hru velmi užili, odvážíme si čtvrté místo a těšíme se, až zase za rok ukážeme, co je v nás.

Přípravná famfrpálová víkendovka v lesích, Černá Voda

O víkendu 3.–4. listopadu se část týmu společně s našimi přáteli ze severu zúčastnila víkendového soustředění v Černé Vodě uprostřed rychlebské divočiny. Kromě tréninku famfrpálu jsme poznali i kus okolní krajiny, řadu nových deskovek, promysleli taktiku a nacvičili nový pokřik. Pohyb na horském vzduchu a v deštivém počasí snad ukázal, že nejsme z cukru, a jsme připraveni hrát v jakýchkoli podmínkách.

Broomtislava 2018, Bratislava, Slovensko

Během letních prázdnin se uskutečnil malý turnaj osmi týmů kousek za hranicemi u našich slovenských přátel. Hráči z Olomouce, Prahy, Brna, Plzně i Českých Budějovic spolu s několika dalšími famfrpálisty ze zahraničí zde hráli za tým Czercs. Během dvou parných dnů jsme si zahráli proti týmům z Polska, Rakouska, Slovinska, Slovenska i Nizozemska. Volné chvíle jsme po vzoru italského turnaje trávili jak v kempu u koupaliště Zlaté piesky, tak také v centru města na doprovodných akcích. Štěstí nám příliš nepřálo, protože poslední dva zápasy jsme těsně prohráli o pouhých 10 bodů (1 gól). I přesto jsme si však turnaj užili, společně se sehráli a poznali styl hry týmů z nejbližšího okolí.

World Cup 2018, Florencie, Itálie

Vrcholnou akcí jarní sezóny byl světový pohár ve famfrpálu pořádaný každé 2 roky. Ten se letos uskutečnil na přelomu června a července ve Florencii a olomoučtí hráči se jej zúčastnili jako členové České národní reprezentace. Teplé počasí nalákalo z Česka rekordních 22 účastníků, kteří se zde utkali z týmy z celého světa. Díky skvělému výcviku od našich amerických trenérů a plnému nasazení jsme se během prvního herního dne probojovali do osmifinále a v konečném pořadí obsadili krásnou 15. příčku po boku týmu z Vietnamu. V jednotlivých utkáních jsme se potkali nejprve v derby se Slováky, následně s Katalánci, Mexičany, Brity, Němci, Kanaďany a Poláky. Účast jsme pak ještě zakončili přátelským utkáním v mixovaných týmech s hráči z Vietnamu a Polska. Během relaxačních dnů před samotným turnajem jsme měli možnost prozkoumat zákoutí historického centra Florencie, ochutnat místní zmrzlinu, pizzu i těstoviny. Po parných dnech jsme se pak chladili v bazénu a večer trávili společně v kempu u kytary při společných večeřích.

4. ročník Mejtského famfrpálu, Vysoké Mýto

Hned 14 dní po EQC se družstvo pod názvem Ministerstvo famfrpálu, tvořené téměř výhradně hráči a hráčkami Occamy Olomouc, vypravilo zahrát si famfrpál trochu v jiném duchu, než jsme zvyklí, a to na legendární turnaj konající se ve Vysokém Mýtě už počtvrté. Nadchla nás místní pohodová atmosféra a radost ze hry, se kterou spolu místní sestavené týmy soupeřily. Jakožto nováčci jsme si na specifická pravidla malou chvíli zvykali, ale poté nás tak chytla, že jsme se skoro ani nechtěli vracet domů. Na památku si odvážíme alespoň bramboru a spoustu příjemných zážitků.

European Quidditch Cup 2018, Pfaffenhofen an der Ilm, Německo

O víkendu 14.–15. dubna se v menším bavorském městečku konal opět evropský pohár, na který se náš tým kvalifikoval pro reprezentaci Česka. Na turnaj jsme vyrazili zapůjčenou dodávkou v pátek okolo oběda a postupně po republice nabírali naše další členy. Na místo jsme přijeli k večeru a ihned se vypravili k domluvenému ubytování načerpat síly na nadcházející zápasy. Ve skupině nás čekali opravdu kvalitní soupeři v podobě týmů jako jsou Paris Titans (ze kterých se nakonec vyklubali mistři Evropy) nebo NTNUI Rumpeldunk (ze kterého pochází naše zakladatelka a český famfrpál obecně). Během turnaje jsme především sbírali zkušenosti na blížící se světový pohár a spolu se Slováky, Nizozemci a Švédy jsme obsadili dělené 29. místo.

Olomouc Quidditch Camp, Polomí u Olomouce

Dva týdny před Evropským pohárem jsme se sešli spolu s několika hráči z Brna, Prahy, Bratislavy a dalších měst v malé vesničce Polomí na dohled od Olomouce, kde jsme na společném víkendovém soustředění trénovali herní dovednosti, techniku a taktiku hry. Nechyběl ani doprovodný program v podobě prezentací z navštívených turnajů, grilování pod hvězdnou oblohou či natáčení videoreportáže o famfrpálu pro veřejnost. O našem působení napsal také hanácky psaný místní zpravodajský portál Furtovik.
autor fotografií: Ondra Hujňák

Svatomartinský turnaj, Brno

Během druhého listopadového víkendu se v Brně na legendárním stadionu Za Lužánkami uskutečnil první český turnaj ve famfrpálu. Jeho součástí byl i šampionát mezi českými týmy, kde se Occamy Olomouc utkaly s mixem složeným z hráčů Prague Pegasus a Brno Banshees. Zbylá část akce byla ve formě tzv. fantasy turnaje, tedy turnaje smíšených družstev. Čeští hráči tak měli šanci hrát po boku přátel ze Slovenska, Polska, Itálie či USA, a společně se dělit o své herní zkušenosti a taktické dovednosti. Na turnaji se střídala přátelská uvolněná atmosféra i herní zápal při jednotlivých utkáních. Samozřejmostí byla díky zvolenému termínu také klasická svatomartinská husa se zelím a sklenička prvního letošního vína. Akci zdokumentovali redaktoři Brněnského deníku.


zdroj: organizační tým, brnensky.denik.cz

Quidditch Tournament Odense 2017, Odense, Dánsko

Podzimní období nám zpestřil dánský turnaj ve famfrpálu konaný v rámci tradičního festivalu Harryho Pottera v Odense. Český národní tým tvořený opět hráči z Prahy a Olomouce sem vyrazil za účelem získání dalších zkušeností a přivezl domů krásné 5. místo. Hra probíhala na stylově připraveném stadionu s tribunami vytvořenými dle filmové předlohy. Na turnaji jsme si zahráli proti týmům z Nizozemska, Polska, Irska, Slovinska, Islandu a domácího Dánska. Na programu byla i prohlídka zajímavostí města naplněná atmosférou čarovného světa Harryho Pottera, volební výjezd do Kodaně a návštěva Hamburku a malebného městečka Wittstock při cestě přes Německo. Jedna z fanynek o zážitcích z festivalu napsala článek na webu Potterzone.cz.

Záznam první třetiny utkání Česka (na videu vpravo) a Islandu (vlevo): (druhá část, třetí část)

VanTom PegaLux Pandas, Praha

Koncem srpna 2017 se v Praze uskutečnilo neoficiální setkání nejbližších zahraničních týmů a jejich vzájemné sportovní klání. Hráči z Drážďan, Vídně, Bratislavy i Prahy se zde utkaly v podobě klasických i smíšených týmů. Na programu byla i společná návštěva centra našeho hlavního města a tradiční česká večeře. Ani zde nemohl chybět dohled olomouckého týmu.

Quidditch Slavic Cup 2017, Varšava, Polsko

Druhým turnajem, kterého se český výběr účastnil, byl Slavic Cup 2017. Nově vzniklý slovanský turnaj, konající se v květnu v nedaleké Varšavě, přilákal nejen polské týmy, ale i ten slovenský, dva německé, rakousko-slovinský a český tým Czercs tvořený hráči z Prahy a Olomouce. Během turnaje nám přálo příjemné počasí i přátelská atmosféra mezi týmy ze středoevropského regionu. Mimo dobu sportovního klání se našel čas i na poznání centra polské metropole se zdejšími památkami a zhlédnutí úchvatné projekce laserové show a video mappingu v místním Multimediálním fontánovém parku.

European Quidditch Cup 2017, Mechelen, Belgie

European Quidditch Championship (EQC) je mezinárodní turnaj, kde proti sobě soupeří ve famrpálu jednotlivé kvalifikované evropské týmy (i několik týmů za jeden stát). První turnaj podobného stylu se konal v roce 2012 ve Francii. V březnu roku 2017 se šampionát uskutečnil v Belgickém Mechelenu a zúčastnilo se jej celkem 32 týmů. Česko zde reprezentoval tým Prague Pegasus vyslaný mezinárodní asociací famfrpálu (IQA) doplněný o hráče z Olomouce i Brna.

Facebook
Instagram