3. jarní trénink

3. jarní trénink

facebooková událost: https://www.facebook.com/events/418934918549226/

𝗖𝗭: (english below)
Chceš zkusit tento moderní sport, nebo už víš o co ve famfrpálu jde? Ať už jsi úplný nováček nebo zkušený hráč, holka nebo kluk, baví tě sporty, máš rád fantasy, nebo chceš jen aktivně strávit odpoledne – tohle je akce pro tebe. Přijď si s námi zahrát famfrpál, nebo se alespoň podívat! Není potřeba žádné speciální vybavení ani předchozí zkušenosti – košťata máme a pravidla ti vysvětlíme. Hrajeme pro radost a zadarmo.

Kdy?
– pondělí 19. února 16:00–17:30

Kde?
– v Bezručových sadech pod hradbami nedaleko altánku (https://mapy.cz/s/2n9H8)

Co s sebou?
– sportovní oblečení (co se může případně i ušpinit)
– pevné boty (tenisky, boty na běhání, kopačky atd.)
– pití

Všechno ostatní vybavení máme. Na místě si projdeme pravidla hry. Vkostce jsou sepsaná na našem webu http://famfrpalolomouc.cz/pravidla/ Zde najdeš i další informace o famfrpálu a našem týmu.

Prosím, dávejte „účastním se“ pokud si jdete zahrát a ne se jen podívat, ať víme, s kolika lidmi můžeme pro hru počítat. Díky! 🙂

Těšíme se na Vás! PS: Pozvěte i své kamarády! 🙂
————————–————————–—————
𝗘𝗡:
Do you want to try this new attractive sport, or are you already familiar with it? We invite both beginners and experienced players, girls and guys, sports and fantasy fans to join our introductory quidditch practices. Come to play this amazing sport or at least watch! You need no special equipment nor previous sports skills. We have brooms and stuff and learn you how to play. We play for fun and absolutely free of charge.

Where?
– in Bezručovy Sady park beneath the city walls close to summer house (exact location to be found here: https://mapy.cz/s/2n9H8)

You should take:
– your sports clothing (which can potentialy get dirty)
– appropriate shoes (eg. trainers, running shoes, football boots etc.)
– water to drink

All other equipment will be provided by us so there’s no need to bring anything special. We will go through the rules on the spot. Most of them can be found on our website http://famfrpalolomouc.cz/rules/ You can also find there more information about the sport and our team.

Please, hit the „Going“ button if you’re willing to play and not just to watch. Thanks 🙂

See you there! And invite your friends and bring them along – more people, more fun!


Comments are closed.
Facebook
Instagram